Zápisník slowakia.sk

OGame

by on Aug.11, 2007, under Hry, Počítače

Málo ľudí som stretol, ktorí nepočuli o OGame. Ide o MMOG (Massive Multiplayer Online Game) od spoločnosti Gameforge, a je to vesmírna realtime stratégia. Aby ste si zahrali OGame si nepotrebujete inštalovať žiadne ďalšie programy, stačí obyčajný prehliadač webových stránok (MS Internet Explorer, Mozilla Firefox, …). Cieľom hry je dobývanie vesmíru (napr. na http://ogame.org ich je az 32).
Po registrácii nám systém vygeneruje planétu. Na základnej planéte máme k dispozícii okolo 160 políčok, a každá stavba (bane, továrne, sklady) zaberú 1 políčko a každý ich upgrade dalšiu. Je to preto, aby sme začali už od začiatku rozumne hospodáriť. V hre sú kľúčové tri suroviny, a to Kov, Kryštál a Deutérium. Na každú stavbu, upgrade stavby, vývoj, stavbu lodí, ale aj na obyčajné prechádzanie vesmíru potrebujeme minerály. Našu technológiu je samozrejme potrebné rozvíjať, aby sme sa dostali k lepším a lepším technológiám, silnejším a rýchlejším lodiam, a samozrejme aj k ďalším planétam.
Jedného d?a prídeme na to, že dôležitý upgrade budovy si už nemáme kam postaviť na našej domácej planéte. V OGame to nie je problém. Je možné expandovať impérium na ďalšie planéty vo vesmíre. Stačí k tomu mať kolonizačnú loď a všetko je vyriešené. Samozrejme nová planéta nemusí spĺ?ať naše očakávania. Môže mať málo políčok, je príliš teplo na získavanie dostatočného množstva deutéria… ale môžeme mať šťastie aj na veľkú planétu s ideálnou teplotou.
Na čo je teda dobrá taká priemerná kolónia? Je ideálna ako banícka planéta. Takto si na domácej planéte ušetríme dôležité políčka továrne a laby. Na kolónii je zbytočné stavať obranu, veď keď mi niekto prepadne kolóniu, ziska tým maximálne troška surovín. Obrana sa dá zničiť, stojí určité množstvo minerálov, ktoré sa stratia pri zničení obranného mechanizmu. Z kolónií je potreba zabezpečiť presun minerálov na domácu planétu pomocou nákladných lodí. V prípade, že našu kolóniu niekto vykradne, nič iné sa nám nestane, len nás to mierne zdrží. No a samozrejme, keďže nie je možné útočiť potajomky, môžeme úder vrátiť bezočivému opovážlivcovi (samozrejme, ak na to máme dostato bojových lodí).
?no, dobre ste rozumeli, k minerálom sa dá dopracovať aj prepádaním ďalších hráčov. Na to sú potrebné bojové lode, ktorých je samozrejme v hre dostatok. Dokonca máme k dispozícii aj Hviezdu smrti (podobe ako v Hviezdnych vojnách), ktorá sa dá úspešne použiť na ničenie obrany a samozrejme aj na ničenie mesiacov (planéty sa zničiť nedajú bojovou technikou – našťastie). Pri boji ešte vzniká vesmírny odpad (Debris field – kov a kryštál zo zničených lodí), ktorý sa dá recyklovať. Ku vzniku mesiaca potrebujeme poriadny vesmírny odpad. Ešte som sa s takým množstvom na mojej úrovni nestretol. Mesiac nám otvára ďalšie možnosti expanzie, ako napr. brány do iných sústav, pomocou ktorých dokážeme presunúť svoje lode v priebehu sekúnd do úplne iného kúta galaxie.
K technike potrebujeme vyvíjať technológie. Tu sa tiež myslelo na všelijaké aspekty. Tri druhy pohonov, obrana, štíty, zbrane, špionáž a pod. Ku všetkému je potrebná technológia aj v reálnom živote. Vývoj technológií prebieha v laboratóriu, ktorý je potrebné samostatne upgradeovať, aby sme sa vôbec dostali k vývoju určitých technológií.

Nebudem vás ďalej zdržiavať zbytočnými rečami. Odporúčam každému, koho bavia stratégie, si hru vyskúšať. Ak sa chcete pridať k nám zo slovenska, registrujte sa na OGame.org vo vesmíre 15 a ak sa chcete pridať do rýchlo sa rozvíjajúcej aliancie hráčov zo slovenska, tak si nájdite CPS (ChampionsSK).

PS: Existuje už aj česká aj slovenská mutácia OGame. Tá česká je OK, ale tá slovenská, tá je poriadne pokašlaná, čo sa týka prekladu. Kto nehral OGame v inom jazyku, ten sa tam ani nevyzná… V každom prípade odporúčam medzinárodnú verziu http://ogame.org.


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!