Zápisník slowakia.sk

Need for Speed: Carbon

by on Nov.09, 2006, under Hry, Počítače, Zábava

Prišla jese? a prináša nám, ako zvyčajne, ďalšie pokračovanie mimoriadne úspešnej hernej série Need for Speed (NFS). Je to už jubilejné desiate pokračovanie od roku 1995. Od jubilejného vydania by sme mohli očakávať niečo výnimočné. Čo nám hra ponúka? Pozrime sa na to zblízka! Palmont, teš sa na nás!

V prvom rade by som uviedol linku na hratelné demo: na oficiálnych stránkach, alebo na GOOGLE. Veľkosť dema je 635 MB.

Začnime príbehom
Ako v každej časti, aj na začiatku tejto prichádzame o auto, len aby sme nezačínali moc vysoko. A teraz sa môžeme venovať závodom o život. Novým prvkom je team. To znamená, že ako team si naberáme k sebe ďalších závodychtivých nadšencov. Oni nám môžu veľa pomôcť pri vyhrávaní závodov, ktoré sú v pokročilom štádiu hry celkom náročné. Samozrejme okrem neprajníkov, ktorými sú bossovia konkurenčných závodných gangov, máme aj pomocníkov. Aké prekvapenie, aj teraz je náš mentor žena, konkrétne Nikky.
Mesto je rozdelené medzi niekoľko gangov, ktoré medzi sebou bojujú o ďalšie štvrte mesta. Našou úlohou je získať si čo najväčšiu časť mesta. Na začiatku je ešte par voľných lokalít, ktoré je dobré si rýchlo získať. Výhra v závode odomyká ďalšie a ďalšie komponenty, časti kartičiek bonusov a samozrejme ďalšie závody. Okrem mestských tratí sa závodí aj v ka?onoch pri meste. A aby sme nemali veľmi ľahkú prácu, otravujú nás aj policajti – o dosť inteligentnejší ako v NFS: Most Wanted.

Grafika je na úrovni
Základnou vlastnosťou série NFS je vypracovaná grafika. Nie je to inak ani v tejto časti. Grafika sa blíži k realite, hlavne čo sa týka simulácie rýchlosti. Kto si už vyskúšal rýchlu jazdu v uzavretom priestore, uzná, že mám pravdu. Po lepšom preskúmaní zistíme, že grafika je robená digitalizovaním pôvodnych záberov a videí. Videosekvencie sú na bežnej úrovni, pravdepodobne im nevenovali takú pozornosť ako animácii pohybu. V podstate sa grafika veľmi nezmenila od NFS:MW. Je pekná, ale chýba mi niečo…

Ovládanie je v pohode
Ako už je roky pravidlom, EA Games postavili perfektný engine aj za NFS:C. Ovládanie klávesnicou je založené stále na tých istých kombináciách kláves. Auto sa správa pomerne realisticky, aj keď k skutočnosti má ešte dosť ďaleko. Úplnú simuláciu reality ale od NFS nikto neočakáva. Žáner hry je arkáda a tak sa aj správa. Vozidlo je nerozbitné, perfektne drží na ceste a nikdy sa nám neminie palivo ;-).

Zvuky a hudba
…sú štandardne na úrovni. Ak poznáte ostatne časti NFS, viete o čom hovorím. EA nemajú problém s pe?aženkou, v pohode si vedia kúpiť licencie na vychytené hity či ich zaplatiť si špeciálne pesničky pre NFS. Vôbec sa nečudujem, väčšina veľkých rapperov sa vozí v nenormalných autách, tak prečo by za dobrý peniaz neposkytli nejakú pesničku do tejto úspešnej hry?
Zvuky sú stále lepšie, veď vývoj ide veľkým krokom vpred. Skoro dokonalé je spracovanie surround. Kto máte repro a zvukovku 5.1, veselo si zapnite surround. Ak máte dobre rozmiestnené reproduktory, budete sa cítiť ako keby ste sedeli v tom aute a okolo vás revali ďalšie motory…

Dobrá práca
EA ako vždy, aj teraz odviedli dobrú prácu. Hra je vcelku vydarená, aj keď nápad a príbeh už poznáme. V podstate CARBON je úspešným spojením UNDERGROUND 2 a MOST WANTED. Boj o územie je v celku dobrý nápad, rozšírená myšlienka z UG2. Ostali nahá?ačky s políciou z MW. Ale aj keď je to tak, nové mesto, nové závody a nové autá prilákajú späť veľa fanúšikov k NFS. Celkové hodnotenie by som vyjadril číslom 88 zo 100.

Na koniec niekoľko NFS adries
http://needforspeed.sk
http://www.nfsunlimited.net/
http://www.nfshome.com/ a http://nfscharts.nfshome.com
http://www.nd4spdworld.com/


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!