Zápisník slowakia.sk

Počítač vs. hracia konzola

by on May.31, 2006, under Hry, Počítače

V poslednej dobe sa v značnej miere rozširujú hracie konzoly. Čoraz viac firiem vyvíja programy pre ne. Aké sú výhody a nevýhody konzol voči klasickým počítačom?

Hlavnou výhodou konzol je jednoduchosť. Kúpim, zapojím, hrám sa. Oproti tomu počítač potrebuje aj operačný systém, nainštalovať, nastaviť, doinštalovať zariadenia. Proste drina. Ale ten pocit po inštalácii je iný. Variabilita a univerzálnosť celého prostredia je proste na hracej konzole nepredstaviteľná. Na počítači sa zahrám, napíšem si list, surfujem po internete, pozerám film, počúvam hudbu… Zatiaľ na konzole sa hrám alebo počúvam hudbu alebo – ak mám novšiu konzolu – pozerám film. Naraz vždy len jednu vec.

Ďalšou výhodou konzol je cena. Konzolu si už kúpim za cenu lepšej grafickej karty do PC. Je to ale tiež len relatívna výhoda. Ako všetok hardvér, aj konzola „starne“. Po čase vychádza nová verzia, lepšia a výkonnejšia. Stará konzola putuje do odpadu. S PC je to iné. Výkon ovplyv?ujú komponenty. Ak potrebujem výkonnejší procesor, väčšinou stačí vymeniť a ten starý sa ešte stále dá spe?ažiť na inzerát. To isté platí aj na grafické karty, pamäte, disky a iné komponenty. A čo je dôležité, ak sa mi niečo pokazí, jednoducho sa to dá opraviť.

Výbava konzoly je väčšinou účelová – ovládače ku hrám a kabeláž. Je špecifická k danému výrobku a neprenosná. Ovládač z Xboxu nie je kompatibilný s PS2 a pod. Výbavu PC si ale vyberiem sám. USB je fakt univerzálne. Svoj obľúbený ovládač si môžem zobrať so sebou aj ku kamarátovi a u neho bude tiež fungovať. Môžem si pripojiť k PC aj iné veci, ako herné periférie. A to také, aké sa mi páčia.

Konzola je určená len na zábavu a počítač je univerzálny. Pri kúpe musíme myslieť aj na toto. Ak sa okrem hrania chcete venovať aj iným činnostiam, ako internet, konzola vám nepomôže. Je jednoduchšie si prišetriť pár tisícok a kúpiť si počítač. Ak sa ale chcete len hrať, nerozmýšľajte, kúpte si konzolu.

Hracie konzoly majú význam hlavne pre tých, ktorí sa chcú venovať hlavne hraniu, prípadne si občas pozrieť nejaký film (len novšie konzoly). Počítač je určený hlavne na prácu. Hranie je vedľajší produkt. Ak chcete poriadnu hráčsku zostavu, musíte siahnuť troška hlbšie do kapsy, ale oplatí sa. Je dosť otravné, ak vás pri hraní odhá?ajú od televízora kvôli nejakej telenovele.

Najväčší význam majú konzoly jednoznačne pre vývojárov hier. Ide hlavne o zabezpečenie ich produktov voči softvérovým pirátom. Hry na PC sa ľahko dajú „ukradnúť“. Ochrany sa v tomto prostredí dajú pomerne jednoducho oklamať. V prípade hracej konzoly je situácia zložitejšia. Často je potrebná montáž nejakého prídavného modulu (v prípade PSX MODchip), čím sa porušia záručné podmienky.


2 Comments for this entry

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!